Jak pracovat se stresem z přijímaček a se strachem z neúspěchu ?
Co to je stres a proč je důležitý? Metody jak si snížit hladinu stresu, aby nás nebrzdil, ale povzbudil? Máš strach z toho, že tě na vysněnou školu nevezmou…
Co to je stres a proč je důležitý?
- Stres pomáhá přežít a zpracovat náročné, zátěžové nebo nebezpečné situace. V minulosti se jednalo o mechanismy, které pomáhali primárně přežít, ulovit, rozmnožit se, vytvořit bezpečí pro mláďata – lidské potomky.
Přesto, že se jedná o primárně vrozené reakce, neznamená to, že s nimi nemůžeme pracovat. Primární reakce je automatická, ale následně existuje velká oblast, s kterou již můžeme pracovat. Posilovat svoji odolnost, porozumění, vytvářet a osvojovat si dostatečné nástroje k vlastní podpoře.
- Ohledně období přijímaček, nebo co se týká přímo té zkoušky, jedná se o krátkodobí stres. Například, když jste nervózní z návštěvy zubaře.
- Na tento typ stresu si můžete jednoduše zvyknout. Jak? Opakovanými zkušenostmi! Získáváme prožitek/zkušenost, že různé situace nejen přežijeme, ale můžeme je řešit nějakým konkrétním způsobem.
- Proto je třeba vhodné si zkusit přijímačky nanečisto, které nabízí některé střední školy ve vašem okolí. Průběh je vlastně úplně stejný. Platí tam stejná pravidla jako při oficiálním termínu. Jako bonus zjistíte, jak na tom jste. Jestli stíháte i časově. Navíc si zvyknete, že jste v jiném prostředí, než na které jste zvyklý.
Metody jak si snížit hladinu stresu, aby nás nebrzdil, ale povzbudil?
Koukneme se na pár metod, kterými se můžete uklidnit před i během zkoušek.
Nižší hladina stresu nás může povzbudit ve vzpomenutí si na dané informace, a díky tomu podat lepší výkon, než kdybychom ve stresu nebyli. Když budeme mít moc vysokou hladinu stresu, tak náš mozek dostane "okno" a i když jsme danou informaci ještě před pár minutami věděli, tak teď se nám vykouřila z hlavy. Co z tím?
- Učte se s alfa vlnami - audio nahrávky najdete přímo na Youtube nebo si je můžete stáhnout do telefonu. Pustit si je nejlépe do sluchátek během učení na přijímačky, zkoušení testů, ukázkové příklady apod. Když si cestou na přijímačky tyto vlny pustíte do uší, bohužel přímo u testu mít sluchátka nemůžete. Mozek se automaticky naladí na tu vlnu učení a bude připraven podat výkon. Čím dříve začnete, tím účinnější to bude. Můžete zkusit i u učení čehokoliv, aby jste to posílili. Nemusí vám to hrát ani moc nahlas, aby vás to naopak nerušilo. To už je na vás. :)
- Soustřeďte se na dech - tuhle metodu, můžete použít i přímo u testu. Zavřete na moment oči a dáte si pár vědomých nádechů a výdechů. Zdá se to jako triviální záležitost, ale opravdu to zkuste. Když se budete soustředit na dech, tak mozek na chvilku přestane hrotit ten stres a pocit strachu z toho testu. Můžete to i opakovat během testu. Není to nic zakázaného.
- Zatnutí svalů na rukou (i nohou) - je to obdobná metoda jako ten dech. Snažíte se tím, soustředit chvilku na něco jiného a odvést pozornost od stresu. Zachytit přítomný okamžik.
Určitě najdete i jiné metody, ale tyhle mi přijdou takové nenápadné. Nemusíte mít strach, že by na vás během testu někdo zíral. Každý kdo tam bude s vámi ve třídě, bude taky ve stresu a soustředit se na svůj výkon a ne na vás. :)
Máš strach z toho, že tě na vysněnou školu nevezmou…
Náš mozek si rád vytváří katastrofické scénáře. A co když mě na tu školu nevezmou, co když udělám chybu,...
Chci vás říct, že bát se kvůli tomu, že uděláte chybu není oprávněný strach. Všichni lidé na světě dělají chyby. Nikdo není dokonalý. I vaši rodiče dělají chyby. Důležité je, jestli se z nich dokážete ponaučit. Hlavně se tím nenechat zastavit. To, že se Vám něco párkrát nepovede neznamená, že jste k ničemu a že nic nedokážete. Právě naopak. To jsou ty důvody, co vás poženou dál za svým cílem vpřed.
Vím, že tohle je důležitý milník v životě. A je opravdu těžké se rozhodnout v 14 nebo 15 letech, čím chcete v životě jako dospělí být a jak chcete pracovat. Možná vás uklidním, ještě po tom, co jsem dokončila střední, jsem netušila, co budu dělat a co v životě chci. Ještě ve 20 letech jsem to nevěděla.
Je možné, že se ještě 10krát rozmyslíte. To, že projdete nějakou střední Vás v ničem neomezuje. Můžete jít na vysokou úplně jiného zaměření než bude vaše střední škola.
Je dokázaný, že 95% našich negativních scénářů v hlavě se nikdy neuskuteční a my se bojíme zbytečně. Co na to pomáhá?
Zkuste si na papír nebo do telefonu v poznámkách vypsat, co nejhoršího se může stát, když se na tu školu nedostanete? Úplně to nejhorší? A následně pod to si napište, jak se to dá vyřešit.
Mám pro vás dobrou zprávu. Na každý problém na světě existuje řešení!
Některá řešení/situace na vaše noční můry:
- Zkoušejte si počítat Cermat testy z minulých let - zvyknete si na formu testů na pravidla, testujte i svůj časový výkon
- Zaměřte se na své slabé stránky, najděte si příklady, videa, články, učebnice - dané téma si proberte sami nebo s lektorem na doučování nebo se svým učitelem/učitelkou znova od základů. Musíte látku pochopit, aby jste mohli počítat, někdy nestačí se naučit postup. Tímto výrazně zvýšíte šance na úspěch.
- Už si naplánujte strategii, jak budeš počítat u zkoušek - za poslední roky je forma Cermat testů stejná. Cvičení 3 jsou zlomky, na 5.cv jsou rovnice, 12.cv jsou úhly, 9 a 10 je rýsování apod. Nepočítejte postupně od 1 po 16 úlohu. Někde se zaseknete a už ten čas nenaberete. Jděte na to, o čem si myslíte, že zvládnete, když nebudete vědět typujte. Je šance, že se trefíte. Příklady s postupy rovnou počítejte do záznamového archu, ať neplýtváte čas přepisováním.
- Kolik žáku se na tu školu hlásí a kolik berou? - orientačně můžete srovnat podle minulých let, na stránkách svých vybraných škol to najdete. Jakou máte konkurenci a šanci na úspěch a kolik cca bodů potřebujete k přijetí.
- Výsledné body nejsou jen výsledky Cermat testu - některé školy mají fyzické testy, berou se body na známky z daných předmětů nebo průměry z vysvědčení. Účasti na olympiádách. Koukněte na svoji školu, co vše počítají?
- Co, když skončíš na škole na kterou si moc nechtěl (např. 3. preferovanou)?
Můžeš se svého výsledku a přijetí vzdát a znova to zkusit na jiné škole s oborem, který chceš. Je to trochu risk, ale proč ne. Jen abyste věděli, že tu taková možnost je. - Naděje umírá poslední - pamatuji si, že k nám do školy, protože zbylo místo, vzali i pár lidí, kteří skončili úplně na konci tabulky. Z matiky měli 0 až 5 bodů.
- Máte dva termíny - nevadí, že se vám to první den nepovedlo. Druhý den už budete více v klidu, už víš do čeho jdeš! Za mě v roce 2015 byl jen jeden pokus. Tohle je skvělá příležitost! Navíc se počítá ten nejlepší výsledek. Jupíí!
- Pokud byste se nedostali ani na jednu školu - ani to není konec světa, neznamená to, že musíte nutně skončit na učňáků nebo na oboru, který vás neláká. Školy, které nenaplní kapacitu vyhlašují druhé kolo přijímaček. Více informací si můžeš přečíst tady.
Jak jsem to měla já, když jsem psala přijímačky? (r.2015)
- Moje výsledky jsem měla z matiky cca 34 bodů z češtiny něco dost podobného. Z matiky jsem v tý době ve škole něměla samí jedničky, spíše dvojky nebo trojky. Rýsování pro mě bylo peklo. A ještě to v cermatu. Tuhle část matiky, jsem tehdy nenáviděla.
- Měli jsme jenom jeden pokus. To byli panečku nervy. Nebudu si hrát na hrdinku, že jsem ten den nebyla vůbec vystresovaná a že jsem to prošla levou zadní.
- Tehdy v mých 14 letech frčel Facebook a dělali se různý skupiny - Prváci ta a ta škola 2014/2015 apod.
- Takže v té době jsem si už psala s pár lidma, kteří dělali přijímačky na stejné škole.
- Moje obory byla veterina a nouzovka ekonomka, fakt jsem v té době nevěděla, jakou cestou mám jít a veřila jsem, že se na veterinu dostanu.
- Dokonce jsem trávila, čas po škole s jednou bývalou kamarádkou na Skypu a pomocí myši jsem na plochu počítače, psala a vysvětlovala příklady, protože ona v tom hodně plavala. Tohle byl pro mě osobně taky dobrý trénink. A upřímně by mě to ani v životě nenapadlo, že za 7 let od přijímaček na veterinu se budu živit doučováním matematiky. Kruh se uzavřel :D
Máte celý život před sebou. Můžete kdykoliv změnit své rozhodnutí a jít jinou cestou, pokud vám to nebude vyhovovat. Pamatujte jste tvůrci svého života.
Začátky před tím, než jsem začala doučovat matiku a připravovat na přijímačky.
Ve svých 21 letech, jsem nebyla spokojená ve svém zaměstnání. Už mě to nenaplňovalo a spíše trápilo.
Moje kamarádka mi navrhla, ať zkusím doučovat matiku, že to mi vždycky šlo a pomáhala jsem na střední spolužákům pochopit učivo a nakonec jsem z matiky i odmaturovala. ( místo angličtiny - to byla moje noční můra)
Tak jsem si pro srovnání zkusila první Cermat test, co jsem našla. Nastavila jsem si čas a sebevědomě se do toho pustila, že to bude brnkačka. To jsem se sakra spletla. 70 minut oteklo jak voda. Mě chyběli ještě 3 cvičení do konce a měla jsem asi 26/50 bodů.
Podotýkám, že matiku jsem neviděla celé 3 roky od maturity. Opravdu to dělá hodně, když se něco přestanete učit a pak to nepoužíváte a máte se k tomu vrátit. Některé věci se učíte úplně odznova 😀
Nakonec jsem si vše zopakovala a teď už to zvládám skvěle. Neříkám, že dokonale, ale člověk se furt musí zlepšovat. Ano těch 70 minut je fakt na hraně 😀
Mým hlavním cílem, je předat svoje zkušenosti a vědomosti k tomu, aby se studenti jako vy dostali na svoji cestu za snem. <3